Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

UDZIAŁ W KONFERENCJI ZORGANIZOWANEJ PRZEZ PCPR W BOCHNI

W dniu 26 maja 2014 r. wzięliśmy aktywny udział w konferencji pt.  „Stres, depresja, choroba psychiczna  - nie jesteś sam. Edukacja społeczna, pomoc i wyzwanie dla mieszkańców Powiatu Bocheńskiego” zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
        Program konferencji był szeroki, wiele prezentacji, występów, temat został omówiony pod wieloma aspektami, można było posłuchać i podzielić się swoimi doświadczeniami.
        Nasz Dom reprezentowała Pani Kierownik Ewa Tajs w swoim występie  omówiła  kwestie  ŚDS-u w Żegocinie jako przykładu pomocy środowiskowej na terenie Powiatu Bocheńskiego oraz zaprezentowała przykład aktywizowania i integrowania środowiska lokalnego na rzecz rozwiązywania problemów osób chorujących psychicznie w Gminie Żegocina.  W konferencji wzięli również udział uczestnicy naszego Domu, przysłuchując się prezentacją, podzielili się swoimi spostrzeżeniami, wnioskami oraz dziękowali za możliwość udziału w tak wspaniałym przedsięwzięciu. 
        Zapraszamy na stronę:  mojabochnia.pl i stronę PCPR w Bochni  gdzie można przeczytać więcej na temat konferencji i obejrzeć zdjęcia.

Zdjęcia Pana Pawła Michalczyka
 
Linki: http://www.mojabochnia.pl/?p=109505        
              http://www.niepelnosprawni.bochnia.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=181&Itemid=1
            



Program konferencji:
 
10:00 – 10:10      Otwarcie konferencji (wystąpienie p. E. Paczyńskiej – Dyrektora PCPR w Bochni i p. J. Pająka – Starosty Bocheńskiego)
 
10:10 – 10:15    Prezentacja Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2013 – 2015 – diagnoza, założenia, cele, sposoby działania (wystąpienie przedstawiciela Wydziału Bezpieczeństwa, Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Bochni)
 
10:15 – 10:30    DPS i ŚDS w Bochni jako elementy powiatowego systemu wsparcia dla osób chorujących psychicznie (wystąpienie przedstawiciela DPS w Bochni)
 
10:30 – 10:50      ŚDS w Żegocinie jako przykład pomocy środowiskowej na terenie Powiatu Bocheńskiego. Przykład aktywizowania i integrowania środowiska lokalnego na rzecz rozwiązywania problemów osób chorujących psychicznie w Gminie żegocina (wystąpienie p. Ewy Tajs – kierownika ŚDS w Żegocinie).
 
10:50 – 11:20    WTZ jako przykłady wsparcia specyficznych potrzeb niektórych osób chorujących psychicznie w Powiecie Bocheńskim (wystąpienie p. mgr Elżbiety Włodek pedagoga, doświadczonego terapeuty WTZ)
 
11:20 – 11:40     Problem wczesnego wykrywania zaburzeń psychicznych u dzieci w wieku szkolnym (wystąpienie przedstawiciela Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bochni)
 
11:40 – 12:00         przerwa kawowa
 
12:00 – 12:15         Film dotyczący omawianego problemu
 
12:20 – 12:40         Pomoc psychiatryczna i psychologiczna oferowana pacjentom bezpłatnie na terenie powiatu bocheńskiego (wystąpienie  p. mgr Barbary Drążkiewicz – Rudek – psychologa, przedstawicielki przychodni specjalistycznej w Bochni, sygnatariuszki Programu Integracji Społ. i Zawod. Osób Niepełnosprawnych)
 
12:40 – 13:00         Informacja o grupach nieformalnych powstałych dzięki realizacji projektu systemowego PCPR pn. „Wzmacnianie integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim”. Przykłady pacjentów resortu zdrowia, którzy poprzez lokalne porozumienie w ramach Programu Integracji Społ. i Zawod. Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Bocheńskim otrzymali nowe możliwości wsparcia w pomocy społecznej i w środowisku lokalnym – terapii, różnych rodzajów treningów, zajęć, aktywnej organizacji czasu, możliwość nawiązania nowych kontaktów społecznych, wyjście z domu. Informacje o realizacji projektu, o jego rezultatach, sukcesach i trudnościach oraz o doświadczeniu PCPR w pracy z osobami chorującymi psychicznie i rekomendacjach.
 
13:00 – 14:00         Podstawy teoretyczne budowania systemu wsparcia środowiskowego dla osób po kryzysach psychicznych. Problemy związane z „chorobą psychiczną” w obszarze systemu zdrowia i pomocy społecznej oraz o tym, co istotne jest w psychiatrii środowiskowej. Piętno społeczne, które utrudnia leczenie. Korzyści płynące z wczesnego udziału chorego/pacjenta w psychospołecznym programie leczenia nawet po latach chorowania. Możliwości w zakresie planowania wsparcia lokalnego, w środowisku zamieszkania dla osób chorujących psychicznie w Powiecie Bocheńskim (wystąpienie p. dr Huberta Kaszyńskiego, UJ w Krakowie)
 
14:00 – 14:30         przerwa obiadowa
 
14:30 – 16:00       Droga od diagnozy do terapii. Ogólna systematyka chorób i zaburzeń psychicznych. Czym jest choroba psychiczna. Dlaczego trudno jest zdrowieć. Rola psychoterapii w leczeniu osób chorujących psychicznie. (wystąpienie p. lek. med. Marka Juryka).
 
Wystąpienia osób chorujących, świadectwa szczególnej formy znoszenia społecznego piętna, które towarzyszy osobom podatnym na zranienie. Osobiste doświadczenie na temat tego, co zrobią, gdy zachoruje ktoś bliski i czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby psychicznej, oczekiwania pacjentów od psychiatrii i od środowiska lokalnego (wystąpienie p. Anny Liberadzkiej)
 
16:00 – 16:30         Dyskusja z udziałem zaproszonych panelistów
 
16:30 – 17:00         Podsumowanie i zamknięcie konferencji (wystąpienia p. dr Huberta Kaszyńskiego, p. E. Paczyńskiej, p. J. Pająka).

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-03 09:08:27przez:
Opublikowano:2014-05-26 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Środowiskowy Dom Samopomocy w Żegocinie
Odwiedziny:204

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo